Zabezpiecz majątek firmy rodzinnej i nie strać dorobku swojego życia.

W praktyce zawodowej często pomagam przedsiębiorcom ochronić ich majątki. Powody tego bywają przeróżne, jednak większość przypadków ma jedną wspólną cechę – można było im wcześniej zapobiec, w dodatku w prosty sposób, przy nieznacznym nakładzie sił i środków.

Chciałbym przekazać Ci kilka pomysłów na zabezpieczenie majątku. Twojego majątku.
Przeczytanie tekstu zajmie Ci chwilę. Na pewno nie będzie to czas stracony.

Pamiętaj - zamiast gasić pożary, prościej jest im zapobiegać.

Życie pisze przeróżne scenariusze. Profil „przedsiębiorcy z problemami” jest jednak dość klarowny. Firma budowana od podstaw. Często firma rodzinna i coraz częściej wielopokoleniowa. Jedyne źródłu utrzymania rodziny. Wiele wyrzeczeń i niekończąca się doba pracy. Z czasem pojawiają się pieniądze, całkiem spore. Tylko na wszystko brakuje czasu. Brak czasu na analizę dokumentów, zastanowienie się nad ryzykiem nowych kontraktów czy też pomysłu jak to wszystko usprawnić. Nie ma na to czasu w biegu między klientami, księgową, ZUSem i Urzędem Skarbowym. Zawsze było dobrze, więc czemu nagle miałoby się to zmienić.

Tylko kiedyś niespodziewanie pojawia się problem – kontrahenci okazują się niewypłacalni, ZUS wydaje decyzję w sprawie oskładkowania umów pracowników a do tego Urząd Skarbowy prowadzi postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów. Firma budowana przez lata ciężkiej pracy może stać się z dnia na dzień niewypłacalna. A Ty ponosisz odpowiedzialność za zobowiązania firmy całym swoim majątkiem. I powstaje zawsze to samo pytanie – co robić?

Pomyślisz może, że przecież Ciebie to nie dotyczy. Życzę Ci tego z całych swoich sił. Miej na uwadze, że podejmując zawczasu przemyślane działania, zabezpieczasz się przed problemami.

Chciałbym, żebyś zastanowił się nad zabezpieczeniem swojego majątku.
Niezależnie od tego, czy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą, firmę rodzinną czy prężnie rozwijającą się spółkę, pomyśl o swoim bezpieczeństwie ekonomicznym.

Tak, przedsiębiorco – zabezpiecz swój majątek!

Sposobów na zapewnienie bezpieczeństwa Twojego majątku jest wiele. Nie omówię ich wszystkich w tym wpisie. Powód jest prozaiczny – jest ich zbyt wiele. Chciałbym jednak zwrócić Twoją uwagę na kwestie najważniejsze:

Czytaj umowy!

Rzecz oczywista. Zdziwiłbyś się jednak, jak często dokumentacja dostarczona mi przez Klienta nie pokrywa się z tym, co jego zdaniem ustalono na etapie podpisania umowy. Jeżeli powstanie spór co do treści umowy, jaka łączyła Cię z kontrahentem, to treść umowy będzie kluczowa. W takim przypadku ustalenia Twoje i kontrahenta na etapie podpisywania umowy będą niewiele warte, gdy umowa będzie zawierała odpowiednio sformułowane pułapki prawne.

Czytaj umowy ze zrozumieniem i negocjuj jej zapisy z korzyścią dla siebie. Pamiętaj, że samo podpisanie kontaktu to nie sukces. Ważne jest, żeby móc wykonać umowę, uzyskać terminowo zapłatę i zamknąć kontrakt z zyskiem. Jeżeli trafisz na nieuczciwego kontrahenta to albo dołożysz do prowadzonego interesu (przy odrobinie szczęścia) albo popadniesz w poważne tarapaty finansowe z utratą płynności finansowej na czele.

Doskonale rozumiem, że przy dzisiejszym stanie gospodarki część branż jest gotowa na wykonanie kontraktu, który po rozliczeniu kosztów zamyka się „na zero”. Jeżeli jesteś zmuszony działać w ten sposób, to zwróć szczególną uwagę na umowy, jakie podpisujesz. Zbadaj wypłacalność swoich zleceniodawców, ich rzetelność oraz ustrzeż się przed niekorzystnymi zapisami umowy. Nie zamieniaj walki o przetrwanie na rynku w walkę o uratowanie majątku swojej firmy.

W swojej praktyce zawodowej mam zwyczaj sporządzania umów, których zapisy mają charakter „lustrzany”. Co to oznacza? Staram się po prostu traktować obie strony w sposób uczciwy. Jeżeli jedna strona umowy ma prawa i obowiązki, to samo dotyczy drugiej strony. Określam jasno i przejrzyście warunki płatności. Kary umowne – o ile występują – powinny dotyczyć obu stron. Najkrócej rzecz ujmując prawa i obowiązki stron umowy powinny się równoważyć. Bo biznes to szacunek dla ciężkiej pracy. Inaczej to zwykłe oszustwo.

To się sprawdza. Poświęć więc proszę odrobinę czasu na ustalenie treści umowy w sposób korzystny dla siebie. Czytaj, analizuj, doprecyzuj niejednoznaczne zapisy. Dzięki temu ograniczysz udział prawnika wyłącznie do ustalenia treści umowy, a nie walki sądowej o realizację Twoich celów.

Forma prowadzenia działalności gospodarczej

Przepisy pozwalają na prowadzenie działalności w różnych formach organizacyjnych – od działalności jednoosobowej po różnego rodzaju spółki. Świadomy wybór realizacji Twoich celów gospodarczych pozwoli Ci przeanalizować możliwe ryzyka, a co za tym idzie wybrać sposób ponoszenia odpowiedzialności za zobowiązania powstałe w toku prowadzenia działalności gospodarczej.

Wybierz formę prowadzenia działalności właściwą dla swoich potrzeb.
Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne w danym momencie.

Realizujesz ryzykowne przedsięwzięcie? Może warto wykonać je przez nowo założoną spółkę.
Obawiasz się, że sam nie dasz rady wykonać dużego kontraktu? Może zamiast polegać na podwykonawcach warto przemyśleć zawiązanie konsorcjum?

Możliwości prawnych jest wiele. Chciałbym żebyś miał świadomość, że w obecnych czasach prowadzenie działalności w tym samym zakresie nie musi odbywać się w ramach jednej firmy.

Mam nadzieję, że jesteś uczciwym biznesmenem – z innymi nie współpracuję. Nie namawiam Cię też do prowadzenia firmy w sposób nieetyczny. Masz jednak możliwości jakie dają Ci przepisy prawa. Wykorzystaj je w swojej firmie i zabezpiecz swój majątek. Ogranicz ryzyka związane z prowadzeniem biznesu do niezbędnego minimum.

Optymalizacja podatkowa i rozliczenia publicznoprawne

Przepisy prawa pozwalają nie tylko na wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej. W dużej mierze od Ciebie zależy w jaki sposób będziesz płacił podatki. Masz możliwość wykorzystać obowiązujące przepisy prawa do wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania swoich dochodów.

Ogólnie rzecz ujmując optymalizacja podatkowa to wykorzystanie istniejących instrumentów prawnych i form prowadzenia działalności do wyboru najkorzystniejszej formy opodatkowania Twojego biznesu. Masz prawo dokonać wyboru, który zaoszczędzi sporo Twoich pieniędzy. Pamiętaj jednak, że granica między optymalizacją podatkową a unikaniem opodatkowania jest niezmiernie cienka.

Musisz podjąć przemyślane i spójne działania przy współpracy prawnika i księgowości. Cel, jaki dzięki temu możesz osiągnąć ma wymierną wartość majątkową. Czasami ten sam skutek gospodarczy możesz osiągnąć mniej oczywistymi sposobami, płacąc przy tym zdecydowanie niższe podatki. Rozważ taką możliwość.

Jest to działanie w pełni legalne. Musi być jednak bardzo dobrze przemyślane, żeby nie wzbudziło zastrzeżeń organów podatkowych.

Rozliczenia z ZUS

Analizuj dokładnie umowy, jakie zawierasz z pracownikami. Rozliczaj prawidłowo umowy zlecenia i umowy o dzieło zawarte w Twojej firmie. Pamiętaj też o rozliczeniu delegacji.

W przypadku wszczęcia kontroli przez ZUS działaj aktywnie na etapie poprzedzającym wydanie decyzji. Zgromadź dowody, które potwierdzą zasadność Twoich rozliczeń w zakresie ubezpieczeń społecznych. Pozbaw organ rentowy argumentów pozwalających na obciążenie Cię kolejnymi składkami ubezpieczeniowymi.

Nie czekaj bezczynnie na wydanie decyzji. Na etapie odwołania od decyzji ZUS będziesz miał bardzo utrudnione zadanie.

Monitoring wierzytelności

Na pewno część Twoich faktur nie jest płacona w terminie. Cóż, takie czasy. Terminowa płatność przestaje być regułą.

Z jednej strony żądanie zapłaty za produkt lub usługę to rzecz oczywista. Boisz się, że nie otrzymasz zapłaty. Z drugiej strony zapewne obawiasz się, że kierując działania windykacyjne względem swoich kontrahentów zniechęcisz ich do współpracy w przyszłości.

Uważasz pewnie, że nie ma złotego środka kiedy stwierdzić, żeby sprawą ma się zająć prawnik.

Podpowiem Ci jedną rzecz – powinieneś spytać nie o to, kiedy sprawę przekazać do prawnika, ale jak się zajmie sprawą Twój prawnik.

Nie czekaj pół roku na podjęcie działań windykacyjnych. Z doświadczenia wiem, że szansa na uzyskanie zapłaty po tym terminie maleje. Twoje telefony do kontrahenta mogą być też nieskuteczne.

Czas, żebyś wdrożył w firmie przemyślaną strategię na monitorowanie zaległych faktur. Staraj się porozumieć z dłużnikami, wypracuj z nimi kompromis. Niech wszystko prawnik to zepnie odpowiednią klamrą prawną. Względem niesolidnych dłużników podejmij odpowiednio szybko właściwe kroki prawne. Postaraj się, żeby Twoje wierzytelności zostały zaspokojone w pierwszej kolejności. W przypadku ustawienia się kolejki wierzycieli jest spora szansa, że w drodze egzekucji nie uzyskasz niczego od swojego dłużnika. Dlaczego? Bo działałeś za wolno i inni wierzyciele byli szybsi od Ciebie.

Podejmuj zatem przemyślane działania względem swoich dłużników. Przy skutecznym odzyskiwaniu długów czas jest kluczowy.

Struktura majątku

Zastanów się nad lokowaniem swojego majątku i zabezpieczeniu swojej rodziny.

Rozważ ustanowienie rozdzielności majątkowej ze swoim małżonkiem. Unikniesz dzięki temu obciążenia go ewentualnymi konsekwencjami problemów finansowych Twojej firmy.

Weź pod uwagę, że ruchy majątkowe w ramach rodziny też polegają opodatkowaniu. Obecnie, żeby skorzystać ze zwolnień podatkowych w odniesieniu do darowizn musisz dopełnić określonych prawem formalności. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich terminów.

Brak opodatkowania ruchów majątkowych w ramach rodziny może doprowadzić do wszczęcia postępowania przez organy skarbowe w przedmiocie opodatkowania nieujawnionych dochodów. Postępowanie to może skończyć się wydaniem decyzji podatkowej i wymierzeniem wysokiej sankcyjnej stawki podatku.

Renoma i doświadczenie firmy

Majątek Twojej firmy to nie tylko środki trwałe i aktywa obrotowe. To przede wszystkim renoma firmy, którą budowałeś przez lata ciężkiej pracy. Moim zdaniem to jeden z najważniejszych składników Twojego majątku. Dbaj o dobre imię swojej firmy – tak na prawdę jest warte więcej niż środki zgromadzone na rachunku bankowym. Dzięki dobrej opinii Twoja firma pozyskuje kolejne zlecenia i utrzymuje bazę stałych klientów. Nie pozwól na jej utratę.

Działasz na rynku zamówień publicznych? Prowadzisz firmę budowlaną, która musi posiadać odpowiednie doświadczenie w przetargach? Zadbaj zawczasu o uzyskanie doświadczenia przez inne swoje firmy. Działaj przy wykorzystaniu nowych firm przy bardziej ryzykownych zleceniach.

Na tym poprzestanę, choć temat został jedynie zasygnalizowany.

Jestem Ci wdzięczny, że poświęciłeś swój czas na przeczytanie tego tekstu. Jeżeli dotrwałeś do tego momentu, oznacza to dla mnie, że zabezpieczenie majątku jest dla Ciebie ważne.

Pamiętaj, że Twoja firma to nie tylko majątek. Twój majątek. To przede wszystkim ciężka praca i sposób na zabezpieczenie Twojej rodziny.

Rozważ zabezpieczenie swojego majątku i rośnij w siłę!